OBS: Denne artikel er over ét år gammel, og derfor er indholdet måske ikke længere korrekt. Har du spørgsmål til indholdet, eller mener du, at vi med fordel kan skrive om emnet i en ny historie, så kontakt os på webmaster@jaegerne.dk.
Offentliggjort den: 23. februar 2024

Flere udsatte fugle bliver indberettet

Antal indberettede udsatte fugle i 2023 er det højeste siden 2017, hvor det blev obligatorisk at indberette alle fugle, som bliver udsat til jagt. Det skriver MST i dag.

I 2023 blev der udsat godt 1,1 million opdrættede fugle i Danmark, og heraf var 1.041.189 fasaner. Det viser tallene fra den obligatoriske indberetning i 2023, som Miljøstyrelsen netop har opgjort og offentliggjort. Tallet er det højeste, siden det i 2017 blev lovpligtigt at indberette enhver udsætning af fuglvildt i Danmark. Indberetningen af de udsatte fasaner er steget år for år, og lå i 2023 ca. 80.000 over niveauet i det foregående år. Desuden blev der indberettet udsætning af 8.599 agerhøns og 75.073 ællinger af gråand.

Det skriver Miljøstyrelsen i en nyhed på sin hjemmeside i dag. I nyheden kan du også få indsigt i tallene for udsatte fasaner, agerhøns og gråænder (voksne og ællinger) for de øvrige år - mere specifikt for årene 2018-2023.

Foto: Thomas Iversen