HjemSitemapKontaktUdskrivFå websitet læst højt
Søg på Jægerforbundet.dk
Nyhedsarkiv
Orienteringsarkiv
Nyheder RSS
Video
Giv os et tip
Nyhedsboks
Få teksten læst op
Jægerne er også en del af søens folk

Når Bella Center lørdag den 27. februar 2010 slår dørene op til den traditionsrige bådmesse, er jægerne helt fremme i skoene. Mange danske jægere sejler på jagt. Udstillingen varer til 7. marts.

Jægerne stiller op i en større og stærkere opstilling end tidligere.

- Det gør vi simpelthen for at vise, at jægerne også er en del af søens folk. Som strand- og havjægere får vi herlige oplevelser med vildt, natur og jagt til vands. De oplevelser vil vi gerne fortælle om, siger Arne Holten fra jægernes udstillingsgruppe.

Hvad mange måske ikke ved, er, at jagt til vands nok er den billigste jagtform, der findes.

Investerer du i en pram og et brugt haglgevær og har du i forvejen et gyldigt jagttegn, er vejen åbnet for at sejle på jagt rigtig mange steder rundt i landet. De steder, hvor jagt til vands er tilladt, må alle med fast bolig i Danmark gøre det.

- Jagten til vands ejes ikke af nogen, så der er ingen jægere, der skal have penge op af lommerne til jagtleje. På den måde er strand- og havjagt en oplagt mulighed for jægeren med den lille pengepung, siger Arne Holten.

Besøger du jægernes 72 kvadratmeter store stand, kan du opleve det udstyr, der bruges til jagt på vandet. Og få nogle gode historier fra engagerede jægere.

Jægernes stand er bemandet alle dage i hele åbningstiden.

Nærmere oplysninger hos Arne Holten på telefon 32530910 eller 21758606

Læs mere om udstillingen her:

Hbe

Strandjagt_017bred.jpg
Strand- og havjagten betyder, at jægerne også hører til blandt søens folk. Derfor er jægerne med til bådustillingen. FOTO: MORTEN SINDING-JENSEN.
 

 

Annoncer

Opret tråd om denne nyhed i debatforum
Tip en ven om denne nyhed
[25-02-2010 kl. 11:30]
Tilbage